top of page
Szukaj
  • ZdjÄ™cie autoraSP 1

Czemu koronacja króla Karola III była wyjątkowym wydarzeniem?


Karol III panowanie rozpoczął 8 września 2022 roku, w dniu śmierci Elżbiety II, jego matki, która była najdłużej panującym w historii Wielkiej Brytanii monarchą - Elżbieta II była królową przez ponad 70 lat.

Koronacja Karola III odbyła się 6 maja 2023 w Opactwie Westminsterskim, gdzie zgodnie z tradycją to wydarzenie ma miejsce od ponad 900 lat.

W ceremonii w kościele uczestniczyło około 2200 osób. To prawie cztery razy mniej niż w koronacji Elżbiety II 70 lat temu. Wśród osób przybyłych do Londynu znalazła się polska para prezydencka: Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Otrzymali oni zaproszenia podobnie jak przywódcy większości państw europejskich. Na przyjazd nie zdecydował się prezydent USA Joe Biden, którego reprezentowała jego żona Jill.

450 miejsc w Opactwie Westminsterskim, czyli ok. jedną piątą wszystkich, przeznaczono dla zwykłych ludzi. Zaproszono osoby, które wyróżniły się działaniami charytatywnymi lub aktywnością na rzecz lokalnych społeczności.


Karol III włożył na głowę koronę Świętego Edwarda - nie jest to jednak oryginalna korona, używana od XI wieku, lecz jej kopia z 1661 roku (oryginał został stopiony po ścięciu Karola I Stuarta w 1649 roku, gdy Anglia, na krótko, stała się republiką). Korona ozdobiona jest 444 półszlachetnymi kamieniami - w tym brylantem Druga Gwiazda Afryki, wyciętym z największego diamentu, który kiedykolwiek znaleziono na świecie (Cullinan).

Wielka Gwiazda Afryki, największy na świecie brylant, znajduje się z kolei w berle królewskim, również pochodzącym z 1661 roku (koronę i berło wykonano na zamówienie króla Karola II).


Karol III został królem Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej tworzących Zjednoczone Królestwo, ale został też królem 13 innych państw wchodzących w skład Commonwealthu (brytyjska Wspólnota Narodów). Karol III jest więc m.in. tytularną głową państwa m.in. w Kanadzie, Jamajce, Australii, Nowej Zelandii, Papui Nowej Gwinei czy na Wyspach Salomona.

Karol III i Camilla udali się do Opactwa Westminsterskiego karetą zamówioną z okazji 60-lecia panowania Elżbiety II. Była zaprzężona w sześć koni i podążało za nią ok. 200 żołnierzy z regimentu brytyjskiej armii, Household Cavalry Mounted Regiment.

Nabożeństwo koronacyjne trwało około dwie godziny. Ceremonii przewodniczył arcybiskup Canterbury Justin Welby.



Po zakończeniu koronacji królewska para udała się do Pałacu Buckingham złotą karetą koronacyjną z 1762 r. Za królewską karetą podążali pozostali członkowie rodziny oraz ponad 5000 żołnierzy ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych, a także ok. 400 przedstawicieli sił zbrojnych z krajów Wspólnoty Narodów.



Ostatnim punktem ceremonii było tradycyjne pojawienie się rodziny królewskiej na balkonie Pałacu Buckingham, skąd pozdrowili zgromadzonych oraz obserwowali tradycyjny przelot samolotów.

Na balkonie obecni byli tylko ci członkowie rodziny królewskiej, którzy pełnią obowiązki, czyli zabrakło młodszego brata króla Karola III, księcia Andrzeja, oraz młodszego syna monarchy, księcia Harry'ego, bo obaj z różnych powodów wycofali się czynnego udziału w życiu rodziny królewskiej.

Miejmy nadzieję, że ta piękna ceremonia będzie dobrą wróżbą dla długiego i owocnego panowania nowego króla. Long live the king!



10 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2_Post
bottom of page